22 Haziran 2009

boom sheke nana...


Bundan 25 yıl kadar önce bir arkadaşımın babası TV'de ilk kez izlediği Belkıs Akkale'nin meşhur biri olacağın söylemişti. Adam bildi. Belkıs Akkale birkaç sene içinde "türkü bacı" oldu.
Şimdi, naçizane (doğrusu budur, böyle yazılır) benzer bir kehanette bulunup, yeni bir şarkıcıdan bahsedeyim dedim. Belki de çok büyük bir kehanet olmayacak ama yine de yazayım. Adı Sinem Saniye. (Berbat bir sahne ismi değil mi? Aslında Sinem Varoğlu imiş ama niye Saniye yaptıysa artık) Ama sesi şahane. Bu ara "are we in love" videosunu MTV'de görmüş olabilirsiniz. Görmediyseniz bi zahmet dinleyin, popjazz sevenler bana hak verecektir. Klibi ilk gördüğümde kızın Türk olabileceğini hiç tahmin etmemiştim, taa ki altta ismini görünceye kadar.

Müziği biraz pop, biraz caz, biraz bossa nova, biraz oriental melodiler. Bunlar harman olunca ortaya güzel bir albüm çıkmış. Albümün adı "when I don't sleep". Başlıktaki de, yani "boom sheke nana", biraz tuhaf bir şarkı ismi ama güzel. Albümün tamamına yakınını dinledim. Internet sağolsun. Zaten Sinem de myspace sayfasına büyük kısmını koymuş. Bu kızda iş var dedim dinler dinlemez. Zati kendisi ödül filan almış yarışmalarda Amerika'da. Avantajı (ve zaten böyle müzik yapabilmesinin nedeni) 3 yaşından beri New York'ta yaşıyor olması bence. İnşallah hatun kızımız enternasyonel düşünür, öyle çalışır da, heba olup gitmez. Niye böyle düşünüyorum peki? Çünkü ablam bir röportajda Türkiye'ye gelip müziğini tanıtmayı, konser vermeyi çok istediğini filan söylüyor.
Umarım bu yazımı en kısa zamanda okur. Çünkü kendisine bir çift lafım var: "Kızım sakın gelme buralara! Uzak dur Türkiye'den. Ya anlamaz buradaki hıyarların çoğu senin müziğinden, ya da kısa yoldan para yapma hevesine kapılıp, burada kısılır kalırsın! (Bkz. Hadise) Halbuki sen bir Norah Jones olabilirsin, ama biraz çirkinsin be kızım!" Son kısmı biraz acı oldu ama gerçek bu.
Şuraya bi resmini koydum, bir de "boom sheke nana"yı. Bi dinleyin, bakalım sevecek misiniz?

Boom Sheke Nana - Sinem Saniye

Maalesef şarkının full versionını bulamadım. Onun yerine MTV'de dönen klibi koyayım bari. Ama telafi edicem, söz!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder